Конкурс маладога літаратара

Штогадовы літаратурны конкурс, у якім бяруць удзел маладыя літаратары ва ўзросце да 30 гадоў. Пераможцаў конкурсу запрашаюць паўдзельнічаць у літаратурным семінары, па выніках якога выдаецца зборнік твораў.

Мэты конкурсу


— падтрымаць маладых літаратараў;
— знайсці і дапамагчы раскрыць свой талент пісьменнікам-пачаткоўцам;
— правесці майстар-класы, якія дапамогуць маладым творцам у пошуку ўласнага голасу.

2013: Конкурс крытыкаў імя Адама Бабарэкі

Старонка прысвечаная конкурсу

Пераможцы

Міхал Бараноўскі, Марына Весялуха, Лілія Верхавенская і Аляксей Карамазаў, Маргарыта Дзяхцяр, Марыя Дуброўская, Андрэй Дудко, Аляксандра Лапіцкая, Яна Ліўшыц, Кацярына Рускевіч, Аляксей Чубат

1 месца:
Ганна Мананкова

2012 Конкурс імя Максіма Танка
Пераможцы

Андрэй Адамовіч, Аляксей Арцёмаў, Павел Капанскі, Ганна Мананкова, Таццяна Нядбай, Марыя Пушкіна, Антон Рудак, Юля Цімафеева, Цімур Хоміч, Ганна Янкута

Сабіна Брыло, Андрэй Вылінскі, Ігар Канановіч, Уладлена Малашчанка, Наталля Рак, Наталля Рудак, Воля Чайкоўская, Нупрэй Бухановіч, Ехе Кім Ург

2011 Конкурс імя Чэслава Мілаша
Пераможцы

Дыплом І ступені: Юлія Аляксеенка, Маргарыта Аляшкевіч, Алеся Башарымава, Дар'я Вашкевіч, Ася Волкава, Андрэй Вылінскі, Кацярына Глухоўская, Маша Лаппо, Павел Капанскі, Ганна Мананкова, Паліна Маслянкова, Уладзь Лянкевіч, Віялета Пачкоўская, Антон Рудак, Аляксандр Філіпенка, Ганна Янкута

Дыплом ІІ ступені: Яна Аляксеенка, Саша Ветрава, Саша Баравікова, Алесь Емельянаў, Алена Запарожац, Алена Карп, Кацярына Маціеўская, Інна МелМаша Лаппона Лугавая, Ліда Наліўка, Алесь Плотка, Марыя Пушкіна, Алена Пятровіч, Уладзімір Садоўскі, Мэры Сіндром, Ганна Спорыш, Максім Субач, Алесь Танкевіч, Зміцер Цярэнцьеў, Вольга Чайкоўская

Заахвочвальны дыплом: Анастасія Левычэнкава

Зборнік твораў пераможцаў “Птушкі лёгкіх паводзінаў”

2010 Конкурс імя Ларысы Геніюш
Пераможцы

Фіналісты: Андрэй Адамовіч, Юлія Аляксеенка, Аляксей Арцёмаў, Дар’я Вашкевіч, Ася Волкава, Кірыла Дубоўскі, Алесь Емяльянаў, Сяргей Календа, Юлія Качан, Кацярына Макарэвіч, Аліна Радачынская, Антон Рудак, Яна Санько, Цімур Хоміч, Ганна Шэпт

Прызёры: Ксенія Аўгуст, Юлія Гойка, Андрэй Кабан, Павал Капанскі, Дзмітры Лавіцкі, Дар’я Максімава, Рагнед Малахоўскі, Дзмітры Марковіч, Аркадзь Несцярэнка, Андрэй Пакроўскі, Таццяна Светашова, Марыя Хадзінская, Таццяна Цуканава, Антон Юркавец, Яна Ядвабная

Заахвочвальныя дыпломы: Алесь Вярцейка, Марыя Паўлоўская, Ірына Хамрэнка, Арцём Хандрыка

Зборнік твораў пераможцаў “Geniush loci”

2009 Конкурс імя Карласа Шэрмана
Пераможцы

Паэзія: Алена Карп, Алеся Башарымава, Аляксандра Сайко, Віталь Быль, Віталь Рыжкоў, Ігар Кулікоў, Іна Заікіна, Ірына Бельская, Кацярына Зыкава, Паўліна Марозава, Уладзь Лянкевіч

Пераклад: Алена Пятровіч, Алена Талапіла, Анка Упала, Вераніка Сідарэнка, Ганна Янкута, Дар’я Вашкевіч, Наталля Давыдоўская, Павал Анціпаў, Уладзь Лянкевіч, Юлія Шадзько

Эсэістычная проза: Павел Анціпаў, Юлія Шадзько

Заахвочвальны дыплом: Аляксей Арцёмаў

Зборнік твораў пераможцаў “Святая праўда”

2006 Конкурс да стагоддзя газеты “Наша ніва”
Пераможцы

Яраслава Ананка, Юлія Арцёмава, Ірына Барысевіч, Валянцін Бойка, Кірыл Дубоўскі, Сяргей Карбановіч, Алесь Кудрыцкі, Настасся Манцэвіч, Сяржук Мядзьведзеў, Андрэй Пакроўскі, Сірошка Пістончык і Ўласік Смаркач, Віталь Рыжкоў, Аляксей Сарока, Ганна Серахан, Сяржук Семянюк, Наталка Харытанюк, Юлія Шадзько, Віктар Ываноў, Юлія Яфімовіч, Андрэй Адамовіч і Віялета Пачкоўская

Зборнік твораў пераможцаў “In Вільня veritas”

2005 Конкурс імя Уладзіміра Караткевіча
Пераможцы

Павел Анціпаў, Алеся Башарымава, Аліса Бізяева, Баба Броня, Антон Францішак Брыль, Вікторыя Герасімчук, Антаніна Курдзя, Яўгенія Манцэвіч, Соф’я Марозава, Марыя Мартысевіч, Таццяна Нядбай, Сяргей Прылуцкі, Таццяна Пузенка, Яўген Пыльчанка, Алена Пятровіч, Алена Рыбік, Павел Свярдлоў, Алесь Сушчэўскі, Сяргей Трафілаў, Ціхан Чарнякевіч

Зборнік твораў пераможцаў “Групавы партрэт за Бабай Броняй”

2004 Конкурс да 700-годдзя Франчэска Пэтраркі

Вольга Анікіевіч, Яўген Буры, Цемрык Велет, Кацярына Вялес, Sany Dragonfly, Югася Каляда, Алесь Квіткевіч, Кася Квяткоўская, Глеб Лабадзенка, Уладзімір Лянкевіч, Кацярына Марголь, Вольга Марозава, Марыя Мартысевіч, Віялета Пачкоўская, Павел Свярдлоў, Зося Тычына, Юлія Шастак

Зборнік твораў пераможцаў “Формула кахання”

2003 Конкурс імя Наталлі Арсенневай
Пераможцы

Арцём Арашонак, Дзмітрый Дмітрыеў, Анатоль Івашчанка, Вольга Каленік, Крысціна Курчанкова, Глеб Лабадзенка, Кацярына Марголь, Вальжына Морт, Ірына Поўх, Сяргей Прылуцкі, Віка Трэнас, Аляксей Чубат, Юлія Шастак

Зборнік твораў пераможцаў “12 + 1”